اعتبار وبلاگ

NGO

کانون دانش پژوهان طلیعه ایرانیان

طراحی سایت


کانون دانش پژوهان طلیعه ایرانیان
 
کارگروه الکترونیک و رباتیک
نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۱ توسط فرزین نجفی پور
کیت ها در واقع دو مدل دارند. فیبر های 1 لایه و فیبر های 2 لایه که فیبر های 2 لایه مخصوص مدارات بسیار گسترد و پیچیده هستند که برای کم شدن حجم مدار از این تکنولوژی استفاده میکنند. ( مثل کیت های مادر بورد کامپیوتر)

نحوه ساخت کیت ( فیبر مدار چاپی):
آیا تا به حال فیبر ها خام فایبر گلس را دیده اید؟ تکنولوژی بسیار پیچیده ایی نیست! یک صفحه عایق را شما در نظر بگیرید که یک لایه مس روی یک طرف آن کشیده شده است. همین! ما میبایست روی آن قسمت که مس دارد کار کنیم. برای پاک کردن مس های اضافی بایستی از اسید استفاده کرد.
چرا باید مس ها را پاک کنیم؟

برای ارتباط قطعات به یکدیگر ما به یک هادی ( رسانا) نیاز داریم, چون صفحه مزبور پوشیده از مس است , و اگر قرار باشد که قطعات را یک جا روی آن بزنیم, آن وقت دیگر مداری نخواهیم داشت. چون قطعات کاملا به هم متصل میشوند. برای این منظور طرح نقشه اصلی را که وجود دارد, میبایست روی قسمت مسی فیبر عینا پیاده کنیم.

چگونگی انتقال نقشه از روی کاغذ به روی قسمت مسی

ما باید نقشه مورد نظر را با استفاده از ساده ترین راه یعنی گذاشتن کاربن بین کاغذ نقشه و فیبر مسی نقشه را روی قسمت مسی انتقال دهیم. این روش برای مدارهای ساده بوده و برای استفاده از مدارهای ظریف به هیچ عنوان کاربردی ندارد. زیرا در آن صورت دوباره با اتصال مواجه خواهیم شد.

روش ساخت فیبر مدار چاپی

1- ابتدا فیبر مسی را کاملا تمیز با ریکا یا تاید کاملا شسته و از هرگونه چربی پاک میکنیم

2- با دقت زیاد نقشه را با استفاده از یک کاربن دسته دوم (کهنه) روی قسمت مسی انتقال میدهیم- علت استفاده از کاربن کهنه به این منظور است که چون کاربن خودش چرب هست در قسمت بعد برای ما مشکل ساز خواهد بود.

3- الان نقشه روی قسمت مسی هست! باید با استفاده از ماژیک های واتر پروف (ضد آب) یا لتراست(کاغذهای حروف برگردان) روی قسمت هایی که با کاربن مشخص شده بکشیم.

4- پس از آماده کردن طرح باید آن را در اسید بندازیم که خودش روش خاص خود را دارد. اسید مذکور اسید پرکلر دوفر یا FECL3 هستش که به شکل پودر سیاه مایل به قهو ه ایی و قرمز است. این اسید سمی میباشد.
باید یک ظرف پلاستیکی تهیه کنیم0 حتما باید ظرف غیر فلزی باشد) بعد بایستی آب جوش 100 درجه ایی تهیه کنیم. آب جوش را در ظرف باید بریزیم. به اندازه ارتفاع 2 سانت یا 1,5 سانت ارتفاع اب جوش از سطح ظرف باشد. بعد آرام آرام با دهان بسته (ماسک زده) اسید را در آب جوش میریزیم (با احتیاط). به هنگام این اقدام صدایی شنیده می شود و بخاری از آن بلند میشود , هرگز آن بخار را استنشاغ نکنید.!!!
بعد یک بار آب داخل ظرف را هم بزنید, آب به رنگ نارنجی خوش رنگ در می آید! بعد فیبر مسی را به طوری که قسمت مسی آن رو به بالا (هم سطح آب موجود در ظرف) باشد بیندازید و آرام آرام محلول را هم بزنید! با تکان دادن ظرف! به هیچ وجه نگذارید که اسید با دست شما تماس پیدا کند!!
کیت بعد از 10 دقیقه به آرامی از لبه های خارجی شروع به خورده شدن میکند, و تنها قسمت هایی که ماژیک رنگ شده اند باقی خواهند ماند.

5- پس از اتمام مرحله 4 فیبر باید با آب و تاید و یک سیم ظرف شویی شسته شود. ملاحظه خواهید کرد که قسمت هایی که با ماژیک کشیده اید به صورت خطوط مسی درآمده اند.
این همان هادی های لازم هستند.

فرزین نجفی پور: مسئول کارگروه الکترونیک و رباتیک کانون دانش پژوهان طلیعه خوزستان


برچسب‌ها: کانون دانش پژوهان طلیعه خوزستان, ngo, آموزش, الکترونیک
.: Weblog Themes By NGO :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : ماکزیمم تکنیک